Cilt Gençleştirme

Ulthera Cilt Gençleştirme Cihazı detayları için tıklayın
Ulthera Cilt Gençleştirme Cihazı detayları için tıklayın

Yüz ve boyun dış etkenlerden çok fazla etkilenir. Yüzümüzün cilt yapısıelimizin cilt yapısına benzer. Fakat yüzümüzün cildinin, elimizin cildine göre başka sorunları da vardır. Siyah noktalar, sivilceler, yağlanmalar veya kurumalar, kırışıklık gibi. Bunlar cildin gerçek ve en büyük düşmanlarıdır. Bu yüzden cilt bakımı genç yaşta başlayıp cildin türüne uygun cilt bakımı yapılmalıdır.

Cilt Nedir?

Cilt vücudumuzu dış etkilere karşı koruyan, daha derindeki yapıları örten bir organdır. Vücudu bakterilerden, kimyasal maddelerden ve yabancı cisimlerden korur. Bir termostat görevi yaparak ısıyı vücutta tutar. Cildin yüzeyi kendini 3 haftada bir yeniler.

 

Cilt Tipleri Nelerdir?

Cilde yapılan bakımın iyi sonuç verebilmesi için öncelikle cilt tipinin doğru şekilde tespit edilmesi gereklidir.

 • Normal Cilt: Yağ ve asit dengesi yerinde, nemsizlik sorunu olmayan cilt tipidir. Bebek cildi izlenimi veren hafif parlak bir görünüme sahiptir. Yumuşak hafif bir bakım gerektirir.
 • Hassas Cilt: Dış etkenlerden çabuk etkilenen, genellikle ince dokuya sahip bir cilt tipidir. Yanma, kızarma, tahriş gibi tepkiler gösterir. Cildin inceliği nedeniyle kılcal damar çatlamaları hemen fark edilir.
 • Kuru Cilt: Yağ salgısı yeterli olmayan ve nemini çok çabuk kaybeden çok hassas ve ince bir cilt tipidir. Yağ salgısı yeterli olmadığı için gözenekler görünmeyecek kadar küçüktür. Dış etkenlere karşı duyarlıdır. Kızarma, tahriş, pullanma, yanma ve gerginlik hissi ile kendini gösterir. Yağ eksikliği ve nem kaybı özelliğinden dolayı erken kırışan bir cilt tipidir. Bakımının lipid yönünden zengin, hassas ve yumuşak olması gerekir.
 • Yağlı Cilt: Ciltteki yağ bezlerinin fazla sebum (ciltteki yağ bezlerinin salgıladığı kaygan yağlı salgı) üretmesi sonucu yağlı ve parlak bir görünümü olan, dış koşullara karşı dayanıklı ve kalın bir cilt tipidir. Yağ salgısı fazla olduğundan gözenekler açıktır. Açık gözenekli ciltlerin yerçekimine bağlı olarak sarkma durumu erken yaşta görülebilir. Sürekli parlamaktan şikayet edilir. Çok iyi temizlik gerektirir.
 • Karma Cilt: En çok rastlanan cilt tipidir. Bu tip ciltler 2 şekilde farklılaşma gösterir.
 1. Yağlıya dönük karma ciltler: T bölgesi her zaman yağlı, yanaklar normal yağlı olur.
 2. Kuruya dönük karma ciltler: T bölgesi nadir yağlı, yanaklarda kuruma hissi olur.

Her iki tipte de yağlı bölgelerde gözenek tıkanıklığı görülür. Bu ciltlere yağlı ve kuru olan bölgelerdeki ihtiyaca göre 2′li bakım uygulanır.

 • Susuz Cilt: Hem susuz hem yağsız, soyulmaya elverişli bir cilt tipidir. Öncelikle göz ve ağız çevresinde oluşan sivilcelerle bozulur. Doğal yağlarla ve nemle yenileyen bir bakım programı uygulanmalıdır.
 • Olgun Cilt: Genç görünümünü kaybetmiş cilt tipidir. 30 yaşından itibaren hücre yenilenmesi azalmaya, elastikiyet kaybı görülmeye başlar. Cildin atropik(yaşlı) süresine dönüşmesi için etkili bir bakıma ihtiyacı vardır.
 • Yaşlı (Atropik) Cilt: İnce çizgilerin yerini derin çizgilere bırakmış, hücrelerde çok fazla su kaybı olan bir cilt tipidir. Çok yıpranmış bir görünüme sahiptir. Cilt tamamen düzelemez ancak günlük bakımların yanında yoğun kür bakımlarıyla cildin toparlanması sağlanabilir.
 • Couperus’lu Cilt: İnce ve hassas olan bu cilt tipi, yüzeyinde yoğun kılcal damarları bulundurur. Tüm yüzeyde veya bölgesel olabilir. Bu hassas cilt tipine sahip olanlar, cildini güneş ışınları, sıcak-soğuk gibi etkenlerden iyi korumalıdırlar.

Cildimizi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Cildimiz dış ve iç etkenlerden birçok şekilde etkilenir:

 • Beslenme
 • İlaçlar
 • Sigara
 • Uyku
 • Fiziksel darbe
 • Duygusal durum
 • Kalıtım

Cilt Bakımı Nedir?

Profesyonel enstitü bakım ürünleri ve aletlerle, konusunda uzman kişi tarafından, steril bir ortamda yapılan; cildi temizleme, nemlendirme, besleme, yenileme gibi cildin tipine uygun bakımın ve gerektiği durumlarda doğru tedavinin gerçekleştirilmesine cilt bakımı denir.

Cilt Bakımının Amacı Nedir?

Ciltteki kırışıklıkların ve atropik durumun tedavi edilmesi ve ciltte var olan problemlerin giderilmesi için gerekli olan tedaviyi yapmak.

Cilt Bakımında Kullanılan Cihazlar ve İşlevleri Nelerdir?

 • Loop: Cildin detaylı bir şekilde incelenmesini ve analiz yapılması için kullanılır.
 • Frimatör: Fırça ve taşlama makinesidir. Yüz ve vücut için değişik fırçaları bulunur. Dönme hızı ayarlanabilir. Süt ve peeling işleminde kullanılır. Masaj yapma özelliğine sahiptir. İz tedavisinde önemli bir işlevi vardır.
 • Iontopherez: Akımla ampullerin, bazı sıvı mamullerin deri altına geçmesini sağlamak için kullanılır. Akım hızı ayarlanabilen bu alet yüz ve vücutta kullanılır. Cildi sakinleştirici özelliği vardır. Sinirleri yumuşatır. Kan dolaşımını azaltır. PH düzenler, sıkıştırıcı özelliğe sahiptir.
 • Yüksek Frekans: Ultra Viole ışınları ile çalışır. Cildin dezenfekte edilmesinde kullanılır. Sivilce ve akneleri kurutur. Porları sıkılaştırır. Yağı kurutur. Saçta kökleri sıkılaştırır, kan dolaşımını hızlandırır.
 • Thermofiriz: Bir tarafı soğuk bir tarafı sıcak akım veren, krem ve ampullerin deri altına gitmesini sağlayan cilt bakım cihazıdır.

PASİFİK’te cilt bakımı

Önce loop ile detaylı bir şekilde cilt analizi yapılır. Ardından cilt, cilde uygun bir temizleme ürünü (jel veya süt) kullanılarak frimatör ile temizlenir. Cilt yapısına uygun bir ürün ile peeling yapılarak ölü tabaka temizlenir Gözeneklerin (porların) açılması sağlanır. Vapozone ile ozon buharı verilir. Vapozone cilde gerekli olan nemi ve oksijeni verir. Porları yumuşatır. Biriken siyah noktaları cildin yüzeyine taşır ve komedon işlemine hazırlar. Komedon yapıldıktan sonra cilt siyah noktalardan ve fazla lipitten arındırılır. Tonikle yüz silinir ve yüksek frekans tutularak gözeneklerin sıkılaşması ve dezenfekte edilmesi sağlanır. Soğuk kompresle temizlenir. Akabinde iontopherez ile cildin ihtiyacına uygun ampul uygulanır. Ampul işlemi bittikten sonra  cildin ihtiyacına göre özel maskeler uygulanır. (göz maskesi, yüz maskesi, boyun ve dekolte maskesi) Cildin ihtiyacına uygun kremle masaja geçilir. Masaj uygulamasından sonra cilde soğuk kompres yapılır, tonikle arındırılır. Sırasıyla serum, nemlendirici ve göz kremiyle bakım tamamlanır.